2010. március 14., vasárnap

A nevem Earl (My Name Is Earl)


Bár elhatározások szerint keresztény témájú, illetve ahhoz köthető filmeket kívántam mostantól itt megjelentetni, most mégis kivételt tesztek. A nevem Earl egy szórakoztató filmsorozat, melynek címszereplője Earl Hickey (Jason Lee). Az alapsztori dióhéjban: Earl piti bűnöző, bűnlajstroma egy kisebb könyvtárat megtelített volna. Egyszer csak nyer 100 ezer dollárt, de nem igazán marad sok ideje élvezni, mivel elüti egy autó, a sorsjegyet pedig elveszíti. A kórházban rájön, a karma intézte így a dolgot. Hogy ezután jó dolgok történjenek vele elkezdi rendbe hozni a régi vétségeit (listája majd 300 esetet tartalmaz). Ehhez lehetőséget is kap mivel a karma a szándékát megjutalmazza azzal, hogy visszajuttatja hozzá a már elveszettnek hitt nyereményszelvényt.
Earl megszemélyesíti a karmát és mintegy transzcendens lényt kezeli; mintegy a saját Istenének tartja, aki látja őt, és cselekedeteit mérlegelve bünteti illetve jutalmazza. Bár az egyik részben (1. évad 16. rész) egy szemrevaló professzorhölgy (Earl szerelmes is lesz bele) felvilágosítja, hogy a karma nem ilyen természetű a keleti gondolkozásban, hanem egy összetett rendszer mely a következő életet határozza meg; Earl mégis létező lényként bánik a karmával. Gondolkodásában keveredik a kereszténység személyes Istene (aki, lát, hall, és tevékenyen részt vesz a földi életben), és a keleti miszticizmus személytelen törvénye, a karma. Ez a fajta szinkretista (összekeverő) gondolkodás, világlátás jellemző a mai kultúránkra is. A keleti vallások nyugati térnyerése, tulajdonképpen nem a keleti tanokat hozták el közénk, hanem azok a nyugati ember életfelfogásával keveredetten jelennek meg nálunk, szinte kivétel nélkül. Például a nyugati ember önkéntelenül is segíteni akar a szenvedőn (már csak mély keresztény gyökerei miatt is), míg a keleti karmatan hagyja szenvedni, meghalni, szomjazni, mivel ez az ő sorsa, ezen neki át kell mennie. Ez nekünk kegyetlen, nekik természetes. Az ilyen és ehhez hasonló kegyetlen tanokat pedig nem az elsők között osztják meg velünk, ha egyáltalán megosztják.
A keveredés Earl életében látszik az 1. évfolyam 2. részében, mikor el kellett mondania régi bűntársának, hogy az miatta ült a börtönben éveket. A régi bűntárs ugyanis a börtönben megtért (bár a filmben inkább gúnyos a frissen megtért barát alakja, a fenéktetoválásával) és a megtérést meg Earl "karma-élményét" egy kalap alá veszik.
Aki ismeri a Bibliát az talál benne egy Earl szerű figurát, aki mindenkinek visszafizeti amit ellopott tőle. Ez a figura Zákeus, és ezt olvashatjuk róla (Lk 19:1-10):
Ezután Jerikóba ért, és áthaladt rajta. Élt ott egy Zákeus nevű gazdag ember, aki fővámszedő volt. Szerette volna látni, hogy ki az a Jézus, de kistermetű lévén, nem láthatta a sokaságtól. Ezért előre futott és felmászott egy vadfügefára, hogy lássa őt, mert arra kellett elmennie. Amikor Jézus odaért, felnézett, és így szólt hozzá: "Zákeus, szállj le hamar, mert ma a te házadban kell megszállnom." Ekkor sietve leszállt, és örömmel befogadta. Akik ezt látták, mindnyájan zúgolódtak, és így szóltak: "Bűnös embernél szállt meg." Zákeus pedig előállt, és ezt mondta az Úrnak: "Uram, íme, vagyonom felét a szegényeknek adom, és ha valakitől valamit kizsaroltam, a négyszeresét adom vissza neki." Jézus így felelt neki: "Ma lett üdvössége ennek a háznak: mivelhogy ő is Ábrahám fia. Mert az Emberfia azért jött, hogy megkeresse és megtartsa az elveszettet."
De Earl-lel ellentétben Zákeus nem azért tett jót, hogy majd jót kapjon cserébe, hanem jót tett, mert Jót kapott. Jézus látogatásával már nem kellett neki a kincs, és az elcsalt vagyon, hanem a tisztaság bejövetelével minden koszt ki akart vetni az életéből. Azaz nem valamiért, hanem valami miatt tett jót.
A jó cselekedetet pedig nem mindig követik a jó dolgok. Legegyszerűbb példa Krisztus Jézusé, aki nem tett bűnt egész életében, mégis bűnösök között lett kivégezve. Ez viszont még az Igazat nem tette igaztalanná. HA pedig követni szeretnénk valamilyen pozitív példát, inkább kövessük Zákeusét, aki örömmel, és nem kényszerűségből tett jót. Az öröme pedig belülről fakadt és nem egy rajta kívüli dolgot igyekezett elérni, mint Earl.

A sorozat egyébként vicces, néha elgondolkodtató. De nem is tudom, hogy kinek ajánlható...

Bővebben: (angol)
http://en.wikipedia.org/wiki/My_Name_Is_Earl

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése