2010. február 9., kedd

The Love Dare (Alex és Stephen Kendrick)


Ez a könyv nagyon friss. Legalábbis a magyar piacon nagyon friss, ugyanis még meg sem jelent. Viszont hamarosan, pár hónapon belül végre kézbe vehetjük és olvashatjuk.
A cím - The Love Dare / magyarul: Bátor szeretet - már önmagában is kihívás a mai szerephiányos társadalmunkban, ahol a nemi szerepek tudatos lerombolása, összekeverése zajlik.
Ez a könyv szorosan kötődik a Fireproof című filmhez, mely a Sherwood-i baptista gyülekezet harmadik egészestés filmje. A könyv megjelenik a filmben; a főszereplő a könyvön keresztül állítja helyre megromlott kapcsolatát feleségével.
A könyv tehát arra biztatja az olvasóját, hogy legyen bátor és merjen szeretni, mert az igazi szeretet bátor, nem ijed meg a kihívásoktól. 40 napon keresztül ismerhetjük meg a szeretet arcait, kihívásait, feladatait. A mindennapos, három oldalas tanításhoz feladatok tartoznak, hogy az olvasottakat átültethessük a gyakorlatba, életünk részévé tehessük azt.
Ez nem egy varázskönyv. Aki nem akar, az nem fog ettől szeretetet érezni a másik iránt. Ez a könyv a bátraknak szól, aki hajlandó tenni is valamit, hogy kapcsolata gazdag lehessen. Nekik viszont teljes bátorsággal ajánlható.
Kedvcsinálónak álljon itt a 25. fejezet (magyar változata):
25. nap
A szeretet megbocsát

Mert ha én is megbocsátottam valamit, ha valakinek megbocsátottam, ti érettetek cselekedtem Krisztus színe előtt. 2.Korinthus 2:10

Ez nehéz – talán a legnehezebb feladat az egész könyvben. De ha vársz még valamit a házasságodtól, akkor ezt a kihívást nagyon komolyan kell venned. Házassági tanácsadók és félresiklott kapcsolatokkal rendszeresen foglalkozó lelkészek a megmondhatói, hogy ez a legösszetettebb probléma, olyan törés, amit gyakran csak utolsóként sikerül rendbe hozni. Nem elég csak fontolgatni és tervezgetni, hanem tudatosan végre kell hajtani. A megbocsátásnak meg kell történnie, különben a házasságod sikertelen lesz.
Jézus a hálátlan szolgáról szóló példabeszédében életszerű képet festett a megbocsátásról. Volt egy ember, aki jelentős összeggel tartozott urának, de legnagyobb csodálkozására a gazda meghallgatta könyörgését és teljes egészében eltörölte az adósságot. A szörnyű teher alól felszabadulva a szolga igen váratlan dolgot tett: elment az egyik szolgatársához, aki sokkal kisebb összeggel volt adósa, és követelte, hogy azonnal fizesse meg a tartozást. Amikor ez az ura fülébe jutott, drámai módon megváltozott a hozzáállása. „És megharagudván az ő ura, átadta őt a hóhérok kezébe, mígnem megfizeti mind, amivel tartozik” (Máté 18:34). A nap, ami örvendezéssel és megkönnyebbüléssel kezdődött, szomorúsággal és reménytelenséggel ért véget.
Szenvedés. Börtön. Ezeknek kellene eszedbe jutnia, amikor a meg nem bocsátásra gondolsz, hiszen Jézus azt mondta: „Ekképpen cselekszik az én mennyei Atyám is veletek, ha szívetekből meg nem bocsátjátok, ki-ki az ő atyjafiának, az ő vétkeiket” (Máté 18:35).
Képzeld el, hogy egyszer csak egy börtönszerű helyen találod magad. Körülnézel, és számos börtöncellát látsz magad körül. A cellákba olyan emberek vannak bezárva, akiket a múltból ismersz – olyanok, akik gyerekként megbántottak. Látsz olyan embereket is, akiket egykor barátodnak hívtál, de valamikor megbántottak. Lehet, hogy ott látod egyik vagy mindkét szülődet is, valamelyik testvéredet vagy más családtagot. Még a házastársad is ott raboskodik az egyik közeli cellában bezárva a többiekhez hasonlóan ebben az általad kreált büntetés-végrehajtási intézetben.
Ez a börtön valóságosan létezik a szíved egyik zugában. Ez a sötét, huzatos, nyomasztó hely ott rejtőzik benned minden egyes nap. De egy kissé távolabb ott áll Jézus és egy kulcsot nyújt feléd, ami minden fogoly számára a szabadulást jelentheti.
Nem! Eszed ágában sincs senkit kiengedni. Ezek az emberek túlságosan is megbántottak. Tisztában voltak azzal, hogy mit csinálnak, és mégis megtették – még a házastársad is, akiben a leginkább megbíztál. Úgyhogy elhárítod az ajánlatot és hátat fordítasz. Semmi kedved itt maradni – látni Jézust, látni a kulcsot a kezében és tudni, hogy mit kér tőled. Ez egyszerűen túl sok.
De ahogy próbálsz menekülni, rémisztő felfedezésre jutsz. Nincs kijárat. Te is be vagy zárva a többi rabbal együtt. Meg nem bocsátásod, haragod és keserűséged téged is fogollyá tett. Akárcsak a Jézus elbeszélésében szereplő szolga, akinek hihetetlen mértékű adósságát törölték el, te is úgy döntöttél, hogy nem bocsátasz meg, ezért a börtönőrök és kínzók kezébe kerültél. Szabadulásod attól függ, képes vagy-e megbocsátani.
Általában eltart egy ideig, míg eljutunk erre a következtetésre. Sokféle veszélyt és kockázatot látunk abban, ha megbocsátunk másoknak. Például, akár elismerik ezt, akár nem, valóban rossz volt, amit tettek. Lehet, hogy még csak nem is sajnálják. Előfordulhat, hogy tökéletesen igazolni tudják tetteik helyességét, egészen addig a pontig, hogy téged vádolnak miattuk. A megbocsátás azonban senkit sem mentesít a felelősség alól. Nem mossa tisztára őket Isten szemében. Csupán téged szabadít meg a bosszú gondolatától. Amikor megbocsátasz egy másik embernek, azzal nem engeded szabadon őt. Csupán annyi történik, hogy átadod őt Isten kezébe, és rábízod, hogy a maga módján foglalkozzon vele. Többé már nem a győzelemről és veszteségről szól ez az egész. Annál inkább szól a szabadságról. Az elengedésről.
Ezért van az, hogy gyakran hallani a következő szavakat olyan emberek szájából, akik őszintén megbocsátottak valakinek: „Mintha egy nagy kő gördült volna le rólam.” Igen, pontosan erről van szó! Olyan érzés, mintha friss szellő áradna be a lelkedbe. A börtön áporodott, nyirkos levegőjét világosság és frissesség járja át. Hosszú idő óta most először érzel békességet. Szabadnak érzed magad.
Hogy hogyan fogj hozzá? Szabadulj meg a haragtól és add át az Úrnak, azt a felelősséget, hogy megítélje ezt az embert. „Magatokért bosszút ne álljatok szerelmeseim, hanem adjatok helyet ama haragnak; mert meg van írva: Enyém a bosszúállás, én megfizetek, ezt mondja az Úr” (Róma 12:19).
Honnan fogod tudni, hogy tényleg megbocsátottál? Onnan, hogy a neve említése vagy az arcának látványa ahelyett, hogy kihozna a sodrodból, inkább sajnálattal tölt el. Részvétet érzel iránta és őszintén reméled, hogy hozzád hasonlóan benne is megtörténik a változás.
Olyan sok mindent el lehetne még mondani erről a témáról, és lehet, hogy rengeteg érzelmi problémán kell átküzdened magad, hogy eljuss idáig. A nagyszerű házasságokat azonban nem azok az emberek hozzák létre, akik soha nem bántják meg egymást, hanem azok, akik „nem róják fel a gonoszt” (1Korinthus 13:5).

A mai feladat
Bocsáss meg ma minden olyat a társadnak, amit eddig még nem sikerült! Engedd el azokat a dogokat! Ugyanúgy, ahogy nap mint nap arra kérjük Jézust, hogy „bocsássa meg a vétkeinket”, arra is meg kell kérnünk, hogy segítsen naponta „megbocsátani mindazoknak, akik ellenünk vétkeztek”. A meg nem bocsátás túl hosszú ideig tartott börtönben titeket a társaddal. Mondd ki teljes szívedből: „Úgy döntök, hogy megbocsátok.”


Mit bocsátottál meg ma a társadnak? Mióta cipelted ennek súlyát? Milyen kilátásaid vannak most, hogy átadtad az ügyet Istennek?


„Atyám! Bocsásd meg nékik; mert nem tudják mit cselekszenek.” (Lukács 23:34)

A könyv beszerezhető:
Hamarosan a Immanuel Kiadó gondozásában.

További információ: (angolul)
http://www.lovedarestories.com/
http://thelovedarebook.com/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése